Ekonomi

ABD enflasyonu Mart 2021’den bu yana en düşük seviyede

ABD Çalışma Bakanlığı, Mayıs şişirmeverileri açıkladı.

Buna göre Amerikalı tüketiciler için yaşam maliyeti Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 arttı. Piyasa beklentisi Mayıs ayında aylık enflasyonun yüzde 0,2 olması yönündeydi. Nisan ayında TÜFE aylık yüzde 0,4 arttı.

Ülkede TÜFE Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 4 arttı. Bu dönemde beklentiler TÜFE’nin yıllık bazda yüzde 4,1 artması yönündeydi. Yavaşlamaya devam eden ve Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesine gerileyen yıllık enflasyon, Nisan ayında yüzde 4,9 oldu.

Konut maliyetleri enflasyonun lokomotifi olmaya devam etti

Söz konusu dönemde konut fiyatlarındaki artış enflasyondaki aylık artışta en etkili kalem olmaya devam etti. Mayıs ayında konut endeksi aylık bazda yüzde 0,6, yıllık bazda ise yüzde 8 arttı.

Aynı dönemde ikinci el araç fiyatlarındaki artışlar da gündeme geldi. İkinci el otomobil fiyatları endeksi Mayıs ayında aylık bazda yüzde 4,4 artarken, yıllık bazda yüzde 4,2 geriledi.

Mayıs ayında enerji endeksi aylık yüzde 3,6, yıllık yüzde 11,7 düşüş kaydederken, bu dönemde gıda endeksi aylık yüzde 0,2, yıllık bazda yüzde 6,7 arttı.

Çekirdek enflasyon beklentilerle uyumlu kaldı

değişken güç ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFEMayıs ayında aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 5,3 arttı.

Söz konusu dönemde çekirdek enflasyon aylık ve yıllık bazda piyasa beklentileri ile uyumlu gerçekleşti. Nisan ayında çekirdek TÜFE aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 5,5 arttı.

ABD’de enflasyon Haziran 2022’de yüzde 9,1 ile Kasım 1981’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu