Haber

ABD Kremlin’in uranyum mermisi açıklamasını reddetti

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kremlin’in “ABD’nin Ukrayna’ya vereceği seyreltilmiş uranyum kabuklarının sağlık açısından tehdit oluşturabileceği ve kansere neden olabileceği” yönündeki açıklamasını reddetti.

Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Kremlin’e “ABD’nin Ukrayna’ya göndereceği seyreltilmiş uranyum mermileri sağlığa zararlıdır ve sonuçlarından ABD sorumlu olacaktır” şeklindeki açıklamasını sormasının ardından Singh, “Tüketilmiş uranyum mermilerinin sağlık üzerindeki etkilerine gelince” diye yanıt verdi. Rus yetkililerin iddialarını reddediyoruz.” terimini kullandı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) bu mermilerin kansere yol açtığına dair herhangi bir kanıta rastlamadığını belirten Singh, şunları kaydetti:

“Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü, uranyuma veya tükenmiş uranyuma maruz kalan bölgelerde lösemi veya diğer kanser vakalarında bir artış gözlemlememiştir. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı bile, tükenmiş uranyum maruziyeti ile kanserdeki artış arasında bir bağlantı olduğunu kanıtlayamamıştır. Bu nedenle bu iddiaları reddediyoruz.”

Singh, bu mermilerin Ukrayna’ya ne zaman ulaşacağını kesin olarak belirtmedi ancak bu sonbaharda sahaya çıkmasını beklediklerini kaydetti.

ABD ile Rusya arasında uranyum mermisi tartışması

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna ziyareti sırasında bu ülkeye yönelik 1 milyar dolarlık yeni yardım paketini açıkladı.

Pentagon ise paket kapsamında ilk kez seyreltilmiş uranyum kabuklarının Ukrayna’ya gönderileceğini duyurdu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise bu karara tepki göstererek, “İncelenmiş uranyum mermilerinin kullanılmasının sonuçlarının sorumluluğu tamamen ABD’ye ait olacak.” açıklama yapmıştı.

Bu mühimmatların kullanımının daha önce onkoloji ve diğer hastalıklara yakalananların sayısını artırdığını belirten Peskov, mühimmatın kullanıldığı bölgelerde bu sorunların gelecek nesillerde de hissedildiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu