Haber

Lavrov, Fransa’nın Afrika ülkelerinin iç işlerine karıştığını söyledi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa’nın Afrika ülkelerinin iç işlerine müdahale ettiğini belirterek, “Fransa, Libya’daki teröristleri destekleyerek Afrika’da halen devam eden terör döngüsünü kışkırttı.” dedim.

Güneydoğu Afrika’daki Esvatini’nin başkenti Mbabane’yi ziyaret eden Lavrov, Esvatini Dışişleri Bakanı Thuli Dladla ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında konuşan Lavrov, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “Burkina Faso’nun Fransız askerlerinin ülkeyi terk etmesi talebinin arkasında Rusya var” açıklamasını değerlendirdi.

Lavrov, “Bu bir dış politika meselesi, biz başka ülkelerin içişlerine karışmıyoruz. Ancak Macron’un açıklamaları Fransa’nın müdahale ettiğini gösteriyor.” dedim.

Benzer bir olayın daha önce Mali’de yaşandığına işaret eden Lavrov, Mali yönetiminin Fransa’nın askerlerini çekme ve ülkenin kuzeyindeki üslerini tasfiye etme kararının güvenlik açısından tehdit oluşturduğunu hatırlatarak, 2011’de Rus özel askeri şirketine başvurduğunu hatırlattı. bu konuda

“Fransız özel askeri şirketleri Avrasya’da faaliyet gösteriyor”

Avrasya sahasında Fransız özel askeri şirketlerinin faaliyet gösterdiğine dikkati çeken Lavrov, “Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali ve şimdi de Burkina Faso’daki Fransız çıkarlarını baltalamakla suçlanıyoruz. Avrupa Birliği’nin (AB) uyguladığı ideoloji ve zihniyet budur. Dünyanın herhangi bir yerindeki zihniyet 2000’li yıllarda Ukrayna için de kullanılıyordu. Ya Rusya’nın ya da Batı’nın durumu Ukrayna’ya empoze edildi. Aynı mantık Afrika kıtası için de kullanılıyor.” dedi.

Fransa’nın Libya’ya yönelik saldırıda başrolü üstlendiğini ve Libya devletinin dağılmasına yol açtığını ifade eden Lavrov, “Fransa, Libya’da teröristlere destek vererek Afrika’da halen devam eden terör döngüsünü kışkırttı” dedi. dedim.

Lavrov, “Avrupalı ​​ve Batılı meslektaşlarımızın dış politika eylemlerinde hala kolonyal zihniyetin ve ‘böl ve yönet’ zihniyetinin kullanılması üzücü” dedi. sözünü kullandı.

Bakan Lavrov, Esvatini ile güvenlik alanında işbirliği konusunda anlaştıklarını kaydetti.

kozlu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu