Haber

Alkışlanan Rubiales: İspanya Kadın Milli Takım Teknik Direktörü Vidal görevden alındı

Yaklaşık 8 yıldır İspanya Kadın Milli Futbol Takımı’nın İspanya’da teknik direktörlüğünü yapan Jorge Vidal, takımdan ayrıldıktan sonra sözleşmesinin uzatılacağı ve maaşına artırılacağı vaatlerine rağmen Rubiales olayı nedeniyle işini kaybetti. dünya şampiyonu oldu.

Dünya Kupası finalinde İngiltere’yi 1-0 mağlup eden İspanya’da, Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales’in kutlamalardaki uygunsuz davranışları ve İspanyol futbolcu Jennifer Hermoso’yu dudağından öperek taciz etmesiyle ilgili tartışmalar devam ediyor. Dünya Kupası finali 20 Ağustos’ta Sidney’deki Avustralya Stadyumu’nda oynanacak. öyle.

FIFA Disiplin Kurulu tarafından soruşturulan ve geçici olarak görevden alınan Rubiales, İspanya’dan gelen tüm siyasi ve toplumsal baskılara rağmen istifa etmedi.

VİDAL BAŞVURULAR ARASINDA

İspanya Futbol Federasyonu’nun (RFEF) 25 Ağustos’ta gerçekleştirilen olağanüstü genel heyet toplantısında konuşan Rubiales, sol azınlık hükümetinin bazı bakanlarını “sahte feminizm” ile suçlayarak istifa etmeyeceğini açıklarken, Vidal ve erkekler milli futbol takımı teknik menajeri Luis de la He, aralarında Fuente’nin de bulunduğu bazıları tarafından alkışlandı.

De La Fuente özür dileyerek ve alkışlar nedeniyle kendisine yapılan tüm eleştirilerin haklı olduğunu savunarak görevinde kalırken, aynı tutumu sergilemeyen Vidal, verdiği takviyenin yarattığı baskı nedeniyle işini kaybetti. Rubiales.

RFEF Başkanı Rubiales’in yerine getirilen Pedro Rocha ile görüşen yönetim kurulu, Vidal’in kadın milli futbol takımının teknik direktörlüğü ve sportif direktörlük görevlerinden alındığını duyurdu.

RFEF’ten yapılan açıklamada, Vidal’e bundan sonraki sportif mesleğinde başarılar dilenerek, “2015-2023 yılları arasında İspanyol kadın futbolunun gelişimine önemli katkılarda bulunan teknik direktör, İspanya’yı dünya şampiyonu yaparak lige taşıdı. FIFA sıralamasında en üst sırada yer alıyor”.

RFEF İTİRAZI: GİZLİ TAAHHÜT SAĞLIYORUZ

Öte yandan Lider Rocha imzalı yazıda RFEF, “Rubiales olayının yarattığı acı ve sıkıntıdan dolayı derin üzüntü ve utanç duyduklarını” belirterek, İspanyol toplumundan ve futbol dünyasından özür diledi.

Açıklamada şu ifadeler öne çıktı:

“RFEF, milli takımımızı, futbolumuzu ve toplumumuzu lekeleyen olaylardan dolayı camiaya ve futbol dünyasına en derin başsağlığı dileklerini iletir. Yaşanan zarardan dolayı derin üzüntü duyuyoruz. RFEF olarak içtenlikle özür diliyor ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu tür olayların bir daha asla yaşanmayacağına dair kesin bir taahhüt.”

2024 Avrupa Şampiyonası eleme maçları için kampa davet edilen İspanya Erkek Milli Futbol Takımı da dün bir açıklama yaparak Rubiales’i davranışlarından dolayı eleştirdi.

Takım kaptanı Alvaro Morata tarafından okunan açıklamada, “Temsil ettiği kurumun gereklerini karşılayamayan Sayın Rubiales’in kabul edilemez davranışlarını reddediyoruz. Sporun temsil ettiği değerlerin yanında kararlı ve tartışmasız bir şekilde duruyoruz. İspanyol futbolu Saygı, ilham, katılım ve çeşitliliğin motoru olmalı, hem saha içi hem de saha dışı davranışlarıyla örnek olmalı” dedi. (HABER MERKEZİ)

haberguzelyurt.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu